Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku informuje, że tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia obchodzonym 7 kwietnia 2014 r. są „Choroby Wektorowe”.
Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywoływać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka.
Do chorób przenoszonych przez tak zwane wektory zaliczamy między innymi: malarię, gorączkę zachodniego nilu, odkleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę wywoływaną przez kleszcze.
Chcąc uchronić się przed atakiem kleszczy:
- podczas spaceru do lasu należy nosić nakrycie głowy oraz odzież ściśle osłaniającą jak największą powierzchnię ciała (długie rękawy i nogawki, pełne, kryjące buty). W lesie starajmy się poruszać ścieżkami, należy także omijać krzewy i wysokie trawy.
- dla większej ochrony można spryskać się specjalnymi preparatami odstraszającymi kleszcze.
- zaraz po powrocie ze spaceru trzeba dokładnie obejrzeć całe ciało i pamiętać, że im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zakażenia.
- gotować niepasteryzowane mleko pochodzące od krów, kóz, owiec – może być ono źródłem zakażenia chorobami odkleszczowymi.
- ZAWSZE warto zaszczepić się na odkleszczowe zapalenie mózgu.
Celem tegorocznej kampanii jest zwrócenie uwagi przede wszystkim, aby:
• rodziny mieszkające na obszarach najbardziej zagrożonych miały wiedzę jak należy się chronić przed tymi chorobami;
• władze odpowiedzialne za zdrowie pomagały ludziom w ochronie przed tymi zagrożeniami;
• podróżni mieli świadomość, kiedy istnieje konieczność ochrony i jakie środki profilaktyczne należy podjąć;
• władze w krajach, w których choroby przenoszone przez wektory stają się problemem zdrowotnym, podjęły kroki w celu ochrony ludności przed tymi chorobami.