Home Map Tel

Kościół z Woli wpisany do rejestru

06-04-2009

Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisanio do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego zespołu kościoła parafialnego w Woli Żarczyckiej. Postepowanie administracyjne zostalo przeprowadzone na wniosek Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Woli Zarczyckiej. Wpis obejmuje kościół, dzwonnicę i ogrodzenie.
Parafię w Woli Zarczyckiej uposażył w 1578 r. król Stefan Batory. Potwierdził ją w 1605 r. król Zygmunt III. Pierwszy drewniany kościół wzniesiono przed 1598 r. W 1907 r. przeniesiony został do Wólki Niedźwiedzkiej. Obecna świątynia zbudowana została w latach 1907 - 1912 wg projektu Bajana, konsekrowana w 1919 r. przez biskupa Karola Fischera. Architektura reprezentuje historyzm z użyciem form neogotyckich. Obiekt ten stanowi znaczącą dominantę przestrzenną i indywidualizuje krajobraz.
Kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego jest murowany z cegły, otynkowany, na kamiennym cokole, pseudobazylikowy. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, z zakrystią i skarbczykiem po bokach. Od zach. trzykondygnacyjna wieża mieści kruchtę w przyziemiu. Korpus nawowy trójprzęsłowy oddzielony od prezbiterium transeptem, w ramionach którego znajdują się kaplice. Nawy boczne niższe, otwarte do nawy głównej arkadami filarowymi. Prezbiterium, transept, nawa główna i boczne oraz kruchta zachodnia sklepione są krzyżowo. Chór muzyczny nadwieszony jest na profilowanych wspornikach, zamknięty pełnym parapetem. Prospekt organowy datowany jest na 1922 r. Ściany naw bocznych, głównej i transeptu wieńczą ozdobne fryzy ceglane oraz profilowane gzymsy odokapowe.
Dzwonnica: usytuowana jest w pd. - zach. części terenu przykościelnego, wzniesiona po 1935 r., murowana, otynkowana opięta dwuskokowymi, ceglanymi przyporami, zwieńczona 8-bocznym dachem namiotowym, krytym blachą. W trzech otwartych, ostrołukowych arkadach zawieszone są dzwony.

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: