O północy 15 września 2014 roku (już po raz czwarty) wyruszyliśmy w długą podróż do łotewskiego miasta Olaine w ramach programu wymiany uczniowskiej. Na pokładzie naszego busa znalazła się grupka uczniów naszej szkoły oraz troje opiekunów: pani profesor Marta Makówka, pani profesor Aleksandra Kołodziej i pan profesor Aleksander Dubiel. Podróż była bardzo ekscytująca, ponieważ mieliśmy do pokonania spory odcinek drogi. Młodzież przez całą drogę zastanawiała się, jak będzie wyglądał ich pobyt w Olaine, do jakich rodzin trafią oraz czy uda im się porozumieć ze swoimi rówieśnikami z Łotwy.
Po drodze zatrzymaliśmy się na Litwie, by zobaczyć „Górę Krzyży”. Miejsce to wywołuje niezapomniane duchowe wrażenia. Uczniowie odnaleźli krzyże, które pozostawili tam mieszkańcy Podkarpacia. O godzinie 16:00 dotarliśmy do celu podróży. Koleżanki i koledzy już na nas czekali. Wszyscy przywitali nas bardzo serdecznie, a następnie zaprosili na pyszny obiad. W trakcie zajęć integracyjnych młodzież miała okazję bliżej się poznać.
Po zajęciach udaliśmy się do miejsc w których byliśmy zakwaterowani.
Następnego dnia, wyspani i wypoczęci, poszliśmy do szkoły na śniadanie, a po nim spotkaliśmy się z panią burmistrz miasta Olaine, która przybliżyła nam historię miasta oraz złożyła życzenia przyjemnego pobytu. Szczególnie zapamiętamy wizytę w osobliwej piekarni „Laci”, która słynie z ręcznego i naturalnego wypieku chleba. Każdy z nas mógł przygotować i upiec własne ciastko. Następną atrakcją, którą zobaczyliśmy był zamek w Jaunpils. Wysłuchaliśmy tam wielu ciekawych opowieści o rycerzach i ich duchach, które do dziś nawiedzają zamek. Zwieńczeniem tej wizyty był wystrzał z prawdziwej armaty!
Dzień podsumowaliśmy wspólną kolacją i międzynarodowym meczem w unihokeja.
Środę rozpoczęliśmy wycieczką do Jurmali, gdzie w pięknej scenerii urządziliśmy sobie profesjonalną sesję fotograficzną. W naszej pamięci na długo pozostanie klimat romantycznego spaceru po pięknej plaży. Kolejne sesje fotograficzne zorganizowaliśmy w miasteczku filmowym „Cinevilla”. Przewodnik oprowadził nas po nim i szczegółowo opowiedział o powstaniu i funkcjonowaniu miasteczka. Każdy z uczestników wycieczki mógł również wykazać się swoim talentem aktorskim, wcielając się w różne role np. żołnierza, turysty, Dziadka Mroza, a nawet supermana.
W ostatnim dniu udaliśmy się na wycieczkę do stolicy Łotwy – Rygi. Po drodze mieliśmy możliwość powtórzenia wiadomości z historii Polski, odwiedziliśmy bowiem miejsce upamiętniające bitwę pod Kircholmem, gdzie przy obelisku złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Ryga urzekła nas urokliwymi ulicami Starego Miasta. Zwiedziliśmy tam m.in. Cerkiew św. Piotra, rynek, Kościół św. Jakuba, Pomnik Wolności i Dom Bractwa Czarnogłowych.
Po sytym obiedzie przyszedł czas na pożegnanie. Mimo niedługiego pobytu, młodzież nie zdołała powstrzymać łez wzruszenia, co świadczy o tym, że czasami wystarczy zaledwie kilka dni, by mocno zaprzyjaźnić się z mieszkańcami innego kraju. Na pożegnanie, nasi uczniowie zaśpiewali swoim łotewskim kolegom i koleżankom kilka tradycyjnych polskich piosenek.
Z utęsknieniem czekamy na przyjazd przyjaciół z Łotwy do naszego kraju, co nastąpi już za tydzień.