Home Map Tel

Warszawo, nasza piękna stolico!

08-12-2014

„Mam tak samo jak Ty miasto moje, a w nim najpiękniejszy mój świat” – śpiewał Czesław Niemen w piosence „Sen o Warszawie”. Właśnie do naszej stolicy, pojechali w listopadzie uczestnicy koła dziennikarskiego i teatralnego oraz Klubu Miłośników Kultury Anglosaskiej wraz ze swoimi opiekunami: Moniką Łobodzińską-Zygmunt, Joanną Czerwonką, Katarzyną Piśko i Joanną Superson- Kletowską.

W piątkowy, wczesny i nieco mroźny poranek, wyruszyliśmy na podbój Warszawy. Tuż po przyjeździe czekała na nas pierwsza atrakcja. Dla kół dziennikarskiego i teatralnego organizatorki wycieczki zaplanowały wizytę w Polskim Radiu. Od razu, gdy weszliśmy do budynku tego medium kultury, przywitał nas były spiker radiowy, który okazał się naszym przewodnikiem. Zostaliśmy oprowadzeni po salach nagraniowych, studiach, a także odwiedziliśmy biuro reporterów oraz mieliśmy okazję porozmawiać z dziennikarką zajmującą się konfliktami zbrojnymi i wojskowością. Przewodnik przypomniał nam historię rozwoju radia oraz jego funkcjonowania w czasach współczesnych. Pierwszy próbny program radiowy został wyemitowany 1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie. Natomiast słowami: „Halo, halo Polskie Radio Warszawa, fale 480” wypowiedzianymi 18 kwietnia 1926 roku – ten środek masowego przekazu rozpoczął regularną emisję swojego programu i do dnia dzisiejszego jest popularny wśród różnego typu odbiorców. Dlatego też dziennikarzy radiowych, telewizyjnych, prasowych i internetowych określamy mianem „czwartej władzy”.
W tym samym czasie grupa „angielska” uczestniczyła w interaktywnym spektaklu „Welcome to the USA”, do którego scenariusz napisała Linda Vignac. Jest ona z pochodzenia Amerykanką i od dwudziestu lat łączy pracę nauczycielki języka angielskiego z grą aktorską. W swoim przedstawieniu, w sposób humorystyczny, zwróciła uwagę na stereotypy w postrzeganiu mieszkańców i stylu życia w Stanach Zjednoczonych. Następnie, mijając budynek Telewizji Polskiej, pojechaliśmy na ulicę Anielewicza 6, aby zwiedzić multimedialne Muzeum Historii Żydów Polskich. Wystawa składa się z ośmiu galerii, które ukazują kolejne etapy życia tej narodowości: od legend o przybyciu Żydów na ziemie polskie, poprzez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, czas holokaustu i dzieje najnowsze. Zwiedzający może zanurzyć się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety, projekcje wideo, dźwięki i teksty kultury. Na zewnątrz tego oszklonego i nowoczesnego pod względem architektonicznym budynku, znajduje się Pomnik Bohaterów Getta, który stał się ikoną walki o wolność i godność ludzką.
 Kolejny etap naszej wycieczki to zwiedzanie Starego Miasta. Było trochę chłodno, lecz to nie przeszkodziło nam w tym, aby podziwiać pięknie oświetlone kamieniczki i uliczki Starówki. Na Krakowskim Przedmieściu zwróciliśmy uwagę na miejsce upamiętniające sklep Stanisława Wokulskiego (bohatera Lalki B. Prusa). W świetle reflektorów ulicznych podziwialiśmy Zamek Królewski oraz będący w remoncie pomnik Warszawskiej Syrenki.
Na koniec pojechaliśmy do Teatru Komedia, na spektakl pod tytułem „Klejnoty”. Jak zobowiązuje nazwa teatru, była to angielska farsa w najlepszym wydaniu. Mogliśmy zobaczyć dowcipną historię o Rogerze Foggu - właścicielu londyńskiego sklepu jubilerskiego, który prowadzi podwójne życie. Ten skromny stary kawaler okaże się nieoczekiwanie żonatym uwodzicielem młodych kobiet i żon swoich wspólników, oszustem podszywającym się pod inne osoby, przestępcą okradającym własny sklep i kłamcą wymyślającym nieprawdopodobne historie. Spektakl okazał się być wart swojej ceny, nie sposób było wyjść z teatru bez uśmiechu na ustach. Świetnie przygotowany scenariusz oraz dobra gra aktorska sprawiły, że komedia była naprawdę komedią – bawiła wszystkich bez wyjątku. Warto tutaj pogratulować reżyserowi Tomaszowi Dutkiewiczowi, a szczególne słowa uznania należą się aktorom: Sandrze Staniszewskiej, Magdalenie Wójcik, Łukaszowi Nowickiemu, Marcinowi Perchuciowi i Janowi Jankowskiemu.
Po zakończonym przedstawieniu nadszedł czas na powrót do domu. Zmęczeni, ale w pogodnych nastrojach dotarliśmy do Nowej Sarzyny około godziny drugiej w nocy. Ten listopadowy wyjazd do stolicy (dofinansowany przez Fundację PGNiG) dostarczył wszystkim uczestnikom wycieczki wielu atrakcji, wrażeń i miłych wspomnień.
 

Oto relacje niektórych uczestników koła dziennikarskiego „Myśln;k” z wyjazdu do Warszawy:
„Przewodnik ukazujący nam kulisy Polskiego Radia, bardzo charakterystyczną barwą głosu, opowiadał o historii tego medium kultury. Na sam koniec zwiedzania pokazał nam starą i niewykorzystywaną już część budynku, która pierwotnie była jednym ze studiów nagraniowych”.  (Rafał Bąk)
„Muzeum Historii Żydów Polskich zachwyciło mnie swoimi eksponatami i nowoczesnością przedstawienia tematyki żydowskiej na przestrzeni dziejów. Uważam, że jest to najciekawsze muzeum multimedialne, jakie do tej pory zwiedziłam”. (Marta Łach)  
„Na Starym Mieście oglądaliśmy piękną architekturę budynków i kupowaliśmy pamiątki. To właśnie tam mogliśmy najbardziej poczuć klimat, poznać historię i teraźniejszość naszej stolicy”. (Natalia Flis)
„I oto nadszedł czas na gwóźdź programu: godzina 19, ulica Słowackiego 19a, Teatr Komedia i aktorzy rozpoczynający przedstawienie sztuki „Klejnoty” autorstwa Michaela Pertwee. Przyda się też słowo wyjaśnienia na temat zarysu sztuki: rzecz dotyczy pieczołowicie ukrytej obustronnej zdrady małżeńskiej, która mimo wszystko wychodzi na jaw na tle kradzieży drogocennych diamentów”. (Julia Żak)
 

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: