Od 39 lat 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Celem tych obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie i podziękowanie za ich trud, czas i umiejętności.
W naszej szkole – Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Nowej Sarzynie jest ich wielu.
Młodzież podejmuje się różnorodnych przedsięwzięć, proponowanych między innymi przez działające od dziesięciu lat Szkolne Koło Wolontariatu. Największą popularnością wśród uczniów cieszą się formy wolontariatu akcyjnego, np. zbiórka słodyczy, podczas której, stając się pomocnikami św. Mikołaja, dyżurują w wybranych sklepach na terenie Nowej Sarzyny i Sarzyny, zachęcając odwiedzających do zakupu słodyczy na rzecz dzieci i innych osób, które znajdują się w trudnej sytuacji. Jest to forma pomagania lubiana przez młodzież – od wielu lat biorą w niej udział duże grupy chętnych. W tym roku była to rekordowa liczba 45 osób. Kolejną akcją, w którą włączyło się kilkanaście osób, było sprzedawanie zniczy przed Świętem Zmarłych. Przez półtora tygodnia, mimo późnej pory i niesprzyjającej pogody, uczniowie wytrwale rozprowadzali znicze na rzecz Stowarzyszenia „Dobry Dom”.
Wolontariat w naszej szkole to nie tylko akcje. To także działania pojedynczych osób, takie jak pomaganie w nauce, zabawy organizowane na rzecz dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, indywidualne pomaganie osobom niepełnosprawnym (nie tylko w ciągu roku szkolnego, ale też podczas wakacji), wykonywanie różnych zadań na rzecz instytucji i stowarzyszeń, funkcjonujących w środowisku lokalnym.
Wolontariusze mają też możliwość rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia podczas spotkań koła i organizowanych dla nich szkoleń i warsztatów. W bieżącym roku szkolnym kilkoro z nich włączyło się projekt Dobrego Domu „Poznajmy się”, w ramach którego uczestniczyli w dwudniowym szkoleniu z asekuracji i pomocy osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich oraz w warsztatach fotograficznych.
Wolontariusze poznają też specyfikę pracy instytucji, które wykonują zadania na rzecz innych – w tym roku np. odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Sarzynie.
Inne zadania, w które angażuje się młodzież (nie tylko ta, należąca do koła) to np.: zbieranie nakrętek (dzięki czemu udaje się pomóc kolejnej osobie, zyskując środki na zakup potrzebnego sprzętu, rehabilitację czy leczenie), włączanie się w zbiórki i kwesty jak np. „Góra Grosza”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, akcje na rzecz zwierząt ze Schroniska „Kundelek”, pozyskiwanie zużytych telefonów i inne.
Zadania realizowane przez młodzież to często coś więcej niż pomaganie – podczas nich nawiązują się ciekawe znajomości i przyjaźnie, powstają nowe pomysły, wolontariusze zyskują cenne umiejętności i rozwijają się w aktywny sposób.
Bycie wolontariuszem daje więc wiele możliwości rozwoju własnej aktywności, zainteresowań, przyczynia się też do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności.
Wolontariusze dzieląc się z innymi swoim zaangażowaniem, pozytywną energią, czasem, życzliwością zmieniają rzeczywistość. Dzięki wzajemnemu oddziaływaniu wolontariuszy i środowiska świat wokół staje się barwniejszy i żyje się nim łatwiej i piękniej.
Za takie postawy, realizowane wspólnie działania, pomysły i entuzjazm dziękuję wszystkim wolontariuszom. Gratuluję aktywności i zaangażowania i życzę Wam życzliwych ludzi wokół, sukcesów małych i dużych i radości z pomagania innym.
Barbara Żak, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu