Już po raz ósmy twórcy ludowi z terenu powiatu leżajskiego i okolic mieli możliwość zaprezentowania swoich wyrobów mieszkańcom naszej gminy. Tegoroczna edycja „Targów Rękodzieła Ludowego i Artystycznego” odbyła się 22 marca br. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie. Z uwagi na zbliżające się Święta Wielkanocne, odwiedzający najchętniej nabywali palmy, pisanki, baranki, zajączki, koronki i koszyczki wiklinowe.
Imprezę poprowadził kierownik Działu Upowszechniania Sztuki i Współpracy z Samorządami Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Czesław Drąg, który przedstawił publiczności poszczególnych twórców rękodzieła ludowego. Główną ideą nowosarzyńskich targów jest chronienie od zapomnienia dawnych tradycji rękodzielniczych, dlatego nie mogło zabraknąć prezentacji wykonywania poszczególnych wyrobów na miejscu, m.in. naczyń glinianych, kwiatów z bibuły, zabawek drewnianych, przedmiotów użytkowych z wikliny oraz artystycznych rysunków i portretów. Tradycyjnie największe zainteresowanie wzbudziło formowanie naczyń na kole garncarskim przez Andrzeja Plizgę z Medyni Głogowskiej. Obok wcześniej wspomnianych wytworów rękodzielniczych, eksponowano także serwetki, haftowane obrusy, biżuterię artystyczną, obrazy, publikacje etnograficzne i domowe wypieki.
Budującym jest fakt, że od kilku lat najliczniejszą grupę wśród wystawców stanowią mieszkańcy naszej gminy, co świadczy o ich wrażliwości artystycznej i zamiłowaniu do sztuki ludowej. Swoje wyroby promowali, m.in. panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Sarzynie i Woli Zarczyckiej nowosarzyński Klub Seniora i Dom Dziecka, Lucyna i Magdalena Lorenc z Woli Zarczyckiej oraz Dorota Szydełko, Zofia Walendziak i Iwona Wojdałowicz z Nowej Sarzyny.
Uczestnikom targów czas umilała kapela ludowa „Jany” z Niebylca, która wykonywała utwory zakorzenione w tradycji folklorystycznej Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego.
FOTOGALERIA Z WYDARZENIA - ZOBACZ TUTAJ