Dnia 27 maja br. miało miejsce pierwsze spotkanie w sprawie drogi "Via Carpatia" w Parlamencie Europejskim. W posiedzeniu wzięli udział europosłowie reprezentujący państwa, przez które ma przebiegać trasa. Dyskusja została zorganizowana z inicjatywy posła do PE Stanisława Ożoga.
Na spotkaniu byli obecni eurodeputowani z Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Celem dyskusji było stworzenie bazy informacji na temat budowy poszczególnych odcinków szlaku, co ma doprowadzić do lepszej organizacji pracy europosłów wyżej wymienionych państw członkowskich na forum Parlamentu Europejskiego.
Stanisław Ożóg rozpoczynając spotkanie podkreślił, że szlak "Via Carpatia" powinien być przedsięwzięciem realizowanym ponad podziałami politycznymi. Eurodeputowany pragnie również przeforsować ten projekt z silną grupą parlamentarzystów.
"Chciałbym, by ta droga o znaczeniu strategicznym łączyła, byśmy mogli doprowadzić do sfinalizowania tego przedsięwzięcia. Wykorzystajmy siłę parlamentarzystów, by pozytywnie lobbować na rzecz tej drogi" - powiedział europoseł PiS. "Jest to niezbędny korytarz, który powinien jak najszybciej powstać" - dodał.
Eurodeputowany prof. Karol Karski przypomniał zebranym, że inicjatorem projektu "Via Carpatia" był śp. Prezydent Lech Kaczyński. Przedsięwzięcie zostało zapoczątkowane w 2006 r. w Łańcucie podczas spotkania ministrów transportu Polski, Litwy, Słowacji i Węgier w obecności Prezydenta Polski. W rezultacie wspólną inicjatywę państw Europy Środkowo-Wschodniej przypieczętowano podpisaniem "Deklaracji Łańcuckiej".
Eurodeputowani wspólnie ustalili, aby problem budowy trasy "Via Carpatia" rozwiązać poprzez odcięcie się od różnic w poglądach politycznych.
Uczestnicy spotkania grupy roboczej wyrazili nadzieję, że wspólnie doprowadzą do realizacji planów budowy trasy wzdłuż Europy Środkowej dzięki stworzeniu zwartej grupy Europosłów. "Via Carpatia" będzie korzyścią dla rozwoju gospodarczego i infrastruktury wschodniego regionu Unii Europejskiej.