27 czerwca podczas koncertu odbędzie się recital organowy - Marty Rogusz oraz wystę zespołu wokalnego IMPREVISTI.
Marta Rogusz - w latach 2005 - 2010 studiowała w klasie organów prof. Serafina na UMFCh w Warszawie, otrzymując dyplom z wynikiem celującym. Jest również absolwentką Conservatoire de Lausanne, w klasie organów prof. K. Koito. W roku 2006 2006 była stypendystką Ministra Edukacji Narodowej, a w roku 2008 2009 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatką II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. Kucharskiego w Łodzi. Wielokrotnie brała udział w festiwalach, oraz kursach interpretacji prowadzonych przez wybitnych pedagogów w kraju i za granicą. Jest absolwentką Psychologii oraz Muzykologii KUL.
W programie recitalu m.in.:
Jan Sebastian Bach - Partita "O Gott, du frommer Got" Passacaglia c-moll
Johannes Brahms - Chorał: O Traurigkeit, o Herzeleid
Jehan Alain - Litanies
część kameralna - Zespół wokalny IMPREVISTI pod dyr. Marty Czarkowskiej
W programie m.in.: śpiew gruziński, grecki, kijowski
Zespół wokalny IMPREVISTI powstał w roku 2005. W jego skład wchodzą studenci i absolwenci warszawskich uczelni. Członkowie zespołu poznali się w Chórze Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowym założeniem grupy było wykonywanie muzyki dawnej, jednak z czasem zakres jej zainteresowań rozszerzył się o utwory wszystkich epok - aż po współczesność.
Zespół wziął udział w dziewięciu konkursach. W listopadzie 2007 na X Łódzkim Festiwalu Cantio Lodziensis zajął I miejsce w kategorii chórów kameralnych. W styczniu 2008 na XVII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej II miejsce, również w kategorii chórów kameralnych. W maju 2008 podczas Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zespół otrzymał wyróżnienie w kategorii „chóry inne”. We wrześniu 2008 zajął II miejsce w I Konkursie Sacra Ecclesiae Cantio w Tarnowie, w październiku zdobył Srebrny Dyplom na festiwalu Ars Liturgica w Gnieźnie. W styczniu 2009, pierwszy raz mierząc się z muzyką rozrywkową, otrzymał nagrodę główną w swojej kategorii na VII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie. Rok 2009 przyniósł także dwa srebrne medale: w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Namestovie na Słowacji oraz w V Międzynarodowym Festiwalu Chórów Gaude cantem w Bielsku-Białej. Ostatnim, a zarazem największym dotąd osiągnięciem zespołu jest zdobycie Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego im. Wacława z Szamotuł (14 listopada 2009). W konkursie tym otrzymał również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona.
Zespół koncertował w ramach festiwali i spotkań chóralnych w Chełmie, Terespolu i Radomsku. W lipcu 2009 na zaproszenie władz miasta wystąpił podczas Słupskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej z półtoragodzinnym recitalem muzyki cerkiewnej. W lipcu 2010 roku zespół wystąpił w ramach 44.
Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie, również z koncertem muzyki cerkiewnej. Imprevisti występowali również w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w grudniu 2009 z półgodzinnym recitalem muzyki polskiej w ramach cyklu koncertów promocyjnych Katedry Dyrygentury Chóralnej, w marcu 2010 w ramach koncertu muzyki pasyjnej organizowanego przez Międzywydziałowe Studium Muzyki Dawnej. Zespół brał udział w kursach wykonawstwa muzyki dawnej, prowadzonych przez Etienne Meyersa i Agatę Sapiechę podczas VIII Forum Muzyki Dawnej w UMFC. Ma za sobą kilkadziesiąt występów na terenie Warszawy i okolic w kościołach, muzeach, teatrach, salach koncertowych, podczas imprez plenerowych, a nawet w areszcie. Do ciekawszych dokonań grupy można zaliczyć wykonanie oprawy muzycznej do staroangielskiego misterium „Sen o krzyżu”, wystawionego przez artystów Teatru Polskiego.
Marta Czarkowska studiowała dyrygenturę chóralną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Bogdana Goli. W ubiegłym roku akademickim rozpoczęła studia na Wydziale Wokalnym UMFC w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej. Zespół wokalny IMPREVISTI prowadzi od chwili jego powstania.
Jak co roku, festiwalowi towarzyszy wystawa fotograficzna członków klubu „Optikos", w bieżącym roku ph. "Klasztorne impresje", którą będzie można oglądać w Muzeum Prowincji OO. Bernardynów oraz przed Bazyliką w dniach koncertów.