Główne przyczyny pożarów
Zdecydowana większość pożarów jest wynikiem działalności człowieka. Niestety, w bardzo wielu wypadkach jest to działanie świadome i celowe, bowiem podpalenia są przyczyną ponad 45% ogólnej liczby pożarów. Kolejną ważną przyczyną jest zwykła nieostrożność, która odpowiada za powstanie 20-25% pożarów w skali roku. W dalszym ciągu zdarzają się również pożary będące wynikiem przerzutów ognia z niefrasobliwie wypalanych łąk czy ściernisk. Kolejnymi istotnymi przyczynami powstawania pożarów w lasach są awarie linii energetycznych, a także transport kolejowy i drogowy.
Skutki pożarów lasu
Ogień jest jednym z największych zagrożeń dla lasu. Jest to czynnik zakłócający w sposób drastyczny procesy życiowe ekosystemów. Skutkiem pożarów są duże i wymierne straty materialne, ale bez porównania największe są straty biocenotyczne.
W wyniku pożarów lasów znacznej redukcji ulega ich różnorodność biologiczna. Bezpośrednim skutkiem pożarów jest całkowite lub częściowe uszkodzenie roślin, śmierć organizmów glebowych, zwierząt, a także zniszczenie siedlisk wielu gatunków (w tym gatunków rzadkich i chronionych). Podczas pożaru do atmosfery uwalniane są tlenek węgla, cząstki stałe i ciekłe (dymy), węglowodory oraz tlenki azotu. W dobie globalnych zmian klimatu niekorzystna rola tych następstw pożarów lasów jest bardzo istotna.
Osłabione w wyniku pożarów drzewa są łatwo opanowywane przez szkodliwe owady, grzyby pasożytnicze. Prowadzi to w konsekwencji do ich zamierania; stanowią wówczas ognisko rozmnażania się szkodników, zagrażające sąsiednim drzewostanom.
Wtórnym efektem powodowanym przez pożary lasów są zmiany abiotyczne ekosystemów leśnych, obejmujące niekorzystne zmiany mikroklimatu i gleby.
Leśny Savoir – vivre, czyli jak zachowywać się będąc w lesie
W lesie, tak jak w każdym innym miejscu, należy pamiętać o właściwym zachowaniu.
- W lesie nigdy nie używaj ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.
- Ogniska możesz rozpalić w specjalnie oznaczonych miejscach, a jeśli takich w pobliżu nie ma - co najmniej w odległości 100 m od granicy lasu.
- Jeżeli widzisz pożar, alarmuj dzwoniąc na nr 112 lub 998.
- Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych; jeżeli nie wiesz, gdzie się one znajdują, zapytaj leśniczego lub zajrzyj na portal www.czaswlas.pl.
- Czytaj leśne tablice - informują o zagrożeniach, czasem pokazują, że ten fragment lasu jest niedostępny.
- Śmieci zabierz ze sobą – ślady ludzkiej obecności szpecą las, przeszkadzają Tobie i innym oraz zwierzętom, dla których las jest domem. Są też źródłem zagrożenia pożarowego.
- Jeżeli według Twojej oceny istnieje niebezpieczeństwo dla lasu informuj Służbę Leśną, straż pożarną lub policję.
Więcej informacji o kampanii można uzyskać na stronie internetowej: www.swiadomizagrozenia.pl