Akcja prowadzona we współpracy m.in. z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wojewódzkimi inspektoratami inspekcji handlowej ma przypominać, że wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie dla kupującego. Dzięki niemu nie tylko łatwiej jest dochodzić swoich praw np. w przypadku reklamacji wadliwego towaru czy usługi, ale również porównywać ceny u różnych sprzedawców i kontrolować własne wydatki. Chodzi również o uświadomienie przedsiębiorcom potrzeby rzetelnego wydawania paragonów.
Większość podatników sprzedających towary i świadczących usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, ma obowiązek prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego, przy zastosowaniu kas rejestrujących. Każda sprzedaż powinna zostać udokumentowana paragonem, który następnie zostaje wręczony kupującemu. Należy zwrócić uwagę, że część podatników uchyla się od obowiązku instalowania kas fiskalnych. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę fiskalną, nie rejestrują swoich obrotów za każdym razem, czyli ukrywają swoje obroty, a co za tym idzie konsument nie otrzymuje paragonu. W konsekwencji zaniżane są wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego. Uczciwie prowadzącym działalność przedsiębiorcom trudniej tym samym konkurować na rynku, a konsumentom niełatwo dochodzić swoich praw. W celu zminimalizowania tego zjawiska ważne jest wskazanie konsumentom, że za każdym razem gdy dokonują zakupu, powinni żądać od sprzedawcy paragonu.
BIORĄC PARAGON :
- Ułatwiasz sobie złożenie reklamacji - możesz łatwiej dochodzić swoich praw w przypadku sporu z przedsiębiorcą, np. złożenia reklamacji.
- Masz możliwość porównywania cen - możesz łatwiej dokonać porównania stosowanych cen z cenami innych sprzedawców.
- Wspierasz uczciwą konkurencję - masz pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji. Wpierasz przedsiębiorców/sprzedawców, którzy uczciwie funkcjonują na rynku oraz tworzą nowe miejsca pracy.
- Masz pewność, że nie zostałeś oszukany - wiesz dokładnie za co i ile płacisz.
- Zmniejszasz szarą strefę - pomagasz w likwidacji szarej strefy, przyczyniając się do zwiększenia wpływów do budżetu.
Dowód zakupu musimy otrzymać niezależnie od miejsca sprzedaży produktu lub usługi. Paragon powinien być wydany również wówczas, gdy kupujemy bilet autobusowy, do kina, na mecz.
Kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.
Natomiast w przypadku problemów z zakupami czy odrzuconą reklamacją możemy liczyć na bezpłatną pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Poradę prawną można również uzyskać dzwoniąc pod darmowy numer infolinii konsumenckiej 800 007 707.
Wiesław Cisek
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku