„Olejne fantazje” to cykl wystaw lokalnych twórców, którzy swoje prace zechcieli zaprezentować w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Obecnie można obejrzeć obrazy Anny Głuszek-Cebula oraz Juliana Rejmana. Są to prace realistyczne, głównie kompozycje kwiatowe oraz krajobrazy.
Kilka słów o twórcach:
Anna Głuszek-Cebula jest absolwentką Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Obecnie pracuje w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowej Sarzynie. W wolnych chwilach zajmuje się rękodziełem artystycznym wykonując tkaniny i różnego rodzaju koronki. Od kilku lat maluje obrazy olejne, jak również akwarele. Głównym tematem są pejzaże. W obrazach swych szczególną uwagę poświęca barwie. W mniejszym stopniu koncentruje się na formie.
Julian Rejman urodził się w Brzózie Stadnickiej. Jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. Długoletni pracownik Zakładów Chemicznych oraz Zakładu Doświadczalnego Silikony obecnie mieszka w Nowej Sarzynie. Tak mówi o sobie „w dzieciństwie i w późniejszych latach zawsze interesowała mnie twórczość artystyczna a w szczególności malarstwo. Jednak były to niespełnione marzenia. Obowiązki wobec nauki pracy i rodziny nie pozwalały mi na urzeczywistnienie mych ukrytych osobistych marzeń. W latach 1985-2003 przebywałem w USA. Właśnie tam zwiedzałem wspaniałe muzea i podziwiałem dzieła najwybitniejszych światowych twórców. Stało się to doskonałym impulsem do własnych przemyśleń artystycznych. Dostępność materiałów i przyborów malarskich oraz wolny czas poza pracą pozwolił mi na podjęcie próby tworzenia własnych kompozycji malarskich. W USA powstało wiele prac mniej lub bardziej udanych. Część z tych prac została w Stanach, kilka przysłałem do Polski. Nie wypracowałem własnego stylu czy formy. Moje prace są w większość odtworzone ze zdjęć lub wzorowane. Jestem zupełnym samoukiem, nigdy nie miałem do czynienia z żadną szkołą czy profesjonalną konsultacją. Malarstwo to moje hobby. Obecnie oprócz kwiatów i pejzaży wykonuje reprodukcję Klimta i innych wielkich malarzy”.
Otwarcie wystawy odbyło się 6 lutego 2012 r. Uczestniczyli w nim Prezes Nowosarzyńskiej Telewizji kablowej „Lokaltel” Zbigniew Tworkowski, Radny Miasta Nowa Sarzyna Marian Padowski – główny inicjator wystawy. Przybył także Julian Rejman wraz z rodziną. Wszystkich przybyłych gości przywitał Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Andrzej Chmura. „Nasze muzeum zawsze jest otwarte na lokalnym twórców. Cieszę się, że możemy prezentować prace kolejnych artystów Ziemi Leżajskiej”- powiedział Dyrektor MZL.
Oprócz wystawy malarskiej w MZL można obejrzeć również wystawę „Origami 3D”
Wystawa pt.
"Origami 3D” tozbiór prac ręcznych, wykonanych sztuką orgiami 3D. Jest to odmiana
orgiami, w której figury powstają w wyniku połączenia powstałych wcześniej zgodnie z regułami elementów. Takie pojedyncze moduły (np. moduł zwany
Sonobe) łączone są w całość, tworząc bardziej skomplikowaną figurę. Wystawa prezentowana będzie od 01.02.2012 r. do 31.03.2012 r.
Twórcami są Jerzy Kosmala i Janusz Baj, mieszkańcy Leżajska. Origami jest ich pasją. Na pytanie, jak zrodziła się fascynacja do papierowych trójkątów Pan Jerzy odpowiedział "Po prostu zobaczyłem je na obrazku, zaciekawiło mnie to i tak powstawały kolejne części mojej kolekcji." Kolekcja ta liczy ponad 35 figur, m.in. łabędzie, pingwiny, wiewiórki, smok wawelski.