1) NABÓR WNIOSKÓW DO PROGRAMU DOM KULTURY+. EDUKACJA ARTYSTYCZNA
Narodowe Centrum Kultury ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach nowego Programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.
Udział w programie zakłada współpracę partnerską domów, ośrodków i centrów kultury ze szkołami poprzez realizację zajęć z przedmiotów artystycznych. Celem programu jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi kapitału społecznego przy wykorzystaniu zasobów, którymi dysponują domy kultury oraz budowanie lokalnych koalicji na rzecz kultury w kontekście współpracy międzyinstytucjonalnej.
W dniach 1 sierpnia – 7 września 2012 roku domy, ośrodki i centra kultury mogą ubiegać się o dofinansowanie cyklu spotkań, warsztatów, dyskusji i innych form aktywności realizowanych we współpracy ze szkołami w ramach nauczania przedmiotów: muzyka, plastyka, wiedza o kulturze, historia muzyki, historia sztuki, zajęcia artystyczne, przewidzianymi w programach kształcenia szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Więcej informacji na stronie internetowej - kliknij tutaj.
2) „MOGĘ ZOSTAĆ GENIUSZEM - PROJEKTY DLA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH”
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs ofert na realizację zadania publicznego pn.: „Mogę zostać geniuszem - projekty dla uczniów wybitnie uzdolnionych”. Oferty należy składać do 4 września 2012 r.
Oferty realizacji zadania mogą składać zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie prowadzące działalność statutową w dziedzinie oświaty i wychowania.
Celem konkursu jest wyłonienie najkorzystniejszych ofert na realizację projektów skierowanych do uczniów wybitnie uzdolnionych.
Projekty powinny być skierowane do jednej, wielu lub wszystkich grup uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, z co najmniej jednego województwa, którzy posiadają uzdolnienie/nia z wymienionych poniżej:
- akademickie, tj. w uczeniu się przedmiotów szkolnych odpowiadających gałęziom wiedzy,
- artystyczne,
- techniczne,
- sportowe i motoryczne,
- społeczne, wykazujące talent przywódczy lub umiejętności skutecznego rozwiązywania sytuacji społecznych.
Preferowane będą projekty:
- zawierające więcej niż trzy spójne działania skierowane na rozwój co najmniej 2 ww. uzdolnień,
- uwzględniające pracę zespołową,
- składane przez podmioty, posiadające doświadczenie w realizacji zadań na rzecz ucznia zdolnego lub/i współpracujące ze środowiskiem naukowym lub artystycznym,
- uwzględniające równy dostęp uczniów z zachowaniem w szczególności zasady równości płci i miejsca zamieszkania (wieś i miasta do 5 000 mieszkańców/ miasta powyżej 5 000 mieszkańców), przy zapewnieniu udziału minimum 25% uczniów ze wsi i miast do 5 000 mieszkańców oraz minimum 40% dziewcząt,
- przewidujące włączenie do udziału w programie uczniów niepełnosprawnych.
Formularz oferty należy wypełnić on – line: www.formularz.men.gov.pl Wypełniony formularz oferty należy wysłać za pośrednictwem łącza internetowego do bazy danych MEN.
Wydrukowany formularz oferty, podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli, należy przesłać wraz z wymaganymi załącznikami na adres:
Ministerstwo Edukacji Narodowej,
al. J. Ch. Szucha 25, 00-918 Warszawa
z dopiskiem na kopercie „Konkurs MEN: „Mogę zostać geniuszem - projekty dla uczniów wybitnie uzdolnionych”
lub złożyć w Biurze Podawczym MEN; w terminie do 04.09.2012 r.
Uwaga! Rozpatrzone zostaną jedynie oferty nadesłane w terminie (w przypadku przesłania oferty w placówce pocztowej operatora publicznego, decyduje data nadania).
Godziny pracy Biura Podawczego: 8:15-16:15.
Wersja elektroniczna i papierowa muszą być identyczne.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej ministerstwa
3) WAKACYJNY KONKURS RZECZNIKA PRAW DZIECKA - „DWA KÓŁKA = 100% ZDROWIA”
Kochasz rower i rowerowe wyprawy? Spędzasz wakacje na dwóch kółkach? Robisz zdjęcia ze swoich wypraw? Rozpisz propozycję wycieczki rowerowej, opisz Twoją ulubioną trasę, pokaż na zdjęciach swoje ulubione miejsca. Liczy się dokładność (Twoi koledzy na podstawie tego materiału nie mogą się przecież zgubić!), oryginalność miejsc i wrażeń, a także ich opisania, no i oczywiście bezpieczeństwo!
Organizatorem konkursu jest Rzecznik Praw Dziecka. W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do 18 roku życia.
Uczestnik konkursu ma za zadanie opracować trasę rowerową w dowolnym miejscu na terenie Polski.
Prace konkursowe należy przesyłać do Biura Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie.
Prace należy przesyłać do 15 września 2012 r. Do pracy należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz pisemną zgodę rodzica (szczegóły w regulaminie konkursu). Więcej na stronie - kliknij tutaj.
4) AKTYWNE KOBIETY PODKARPACKICH WSI
Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów rozpoczęło realizację projektu "Aktywne kobiety podkarpackich wsi” w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Ma on na celu wzrost udziału i roli kobiet wiejskich z Podkarpacia w życiu społeczno-ekonomicznym lokalnych społeczności poprzez pozyskanie wiedzy i wzrost świadomości przez adresatki projektu w zakresie: stereotypów płci, tradycyjnych ról kobiet w rodzinie i w społeczeństwie oraz barier ograniczających uczestnictwo kobiet w rynku pracy czy edukacji.
Przedsięwzięcie ma przyczyniać się do mobilizacji i zachęcenia kobiet z terenów wiejskich do większego uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności poprzez wolontariat oraz zapoznanie z narzędziami i przykładami działań, które zmierzają w kierunku rozwoju przedsiębiorczości.
W ramach projektu prowadzone będą działania o charakterze edukacyjnym oraz informacyjno-promocyjnym tj.:
- szkolenia nt. przeciwdziałania dyskryminacji i promocji równości Kobiet i Mężczyzn w życiu społeczno-gospodarczym oraz wolontariatu i aktywizacji społecznej kobiet (10 szkoleń),
- 6 edycji zajęć warsztatowych poświęconych promocji przedsiębiorczości kobiet wiejskich w zakresie zakładania i prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego,
- opracowanie i druk publikacji, w której jeden z rozdziałów pragniemy poświęcić na prezentację sylwetek kobiet – liderek lokalnych środowisk wiejskich z Podkarpacia,
- opracowanie i zamieszczenie 4 artykułów poświęconych tematyce projektu w miesięczniku „Gazeta Sołecka”,
- przygotowanie debaty w telewizji lokalnej z udziałem ekspertów/trenerów oraz liderów i liderek lokalnych.
Ogółem w projekcie weźmie udział ok. 300 kobiet z terenów wiejskich woj. podkarpackiego.
Chcielibyśmy zaprosić Państwa do współpracy przy opracowywaniu publikacji poprzez zgłoszenie najaktywniejszej kandydatki z terenu Państwa gminy. Formularz zgłoszeniowy wraz z wymaganymi załącznikami, dostępny jest również na stronie www.gazetasolecka.pl (w zakładce poświęconej projektowi). Spośród nadesłanych ankiet wyłonimy 10 liderek środowisk wiejskich z województwa podkarpackiego i zaprezentujemy w niniejszej publikacji.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 14 września 2012 r.
Wszelkie pytania można kierować do: p. Grażyny Sędziak tel.: 797 901 112; e-mail: