Biuro Powiatowe ARiMR w Leżajsku wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku przypomina, że wypalanie traw przez rolników jest szkodliwe, zabronione i grożą za to sankcje finansowe - oprócz kar nakładanych np. przez policję, straż pożarną czy prokuraturę - nakładane mogą być również przez Agencję.
Zakaz wypalania traw jest jednym z "Wymogów dobrej kultury rolnej", których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich wypłacanych przez ARiMR. Rolnikowi, który ich nie przestrzega, grozi "zasadniczo" zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3%. To oznacza, że o tyle mogą być pomniejszone płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego ( jednolita płatność obszarowa, płatność cukrowa, płatność do pomidorów, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych), a także płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007 - 2013), pomoc na zalesianie gruntów rolnych (PROW 2007 - 2013) oraz płatności z tytułu ONW, jeśli zostanie stwierdzone, że rolnik wypalał trawy na którymkolwiek z uprawianych przez niego gruntów. Wysokość kary może jednak wzrosnąć, bo ARiMR każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie i może karę zwiększyć albo zmniejszyć. Zgodnie z zasadami, nałożona przez ARiMR sankcja, w zależności od stwierdzonego stopnia winy, może zostać pomniejszona do 1% jak i podwyższona do 5% należnych rolnikowi płatności obszarowych za dany rok. Kary mogą być też jeszcze bardziej podwyższone, gdy rolnikowi zostanie np. udowodnione celowe wypalanie traw, bo wtedy ARiMR może obniżyć każdy z rodzajów płatności bezpośrednich aż o 20%, a w zupełnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku przypomina, że wypalanie traw powoduje wiele zagrożeń. Stanowi często przyczynę pożarów lasów, niejednokrotnie zabudowań, wypadków samochodowych oraz innych ludzkich tragedii.
Wypalanie traw jest prawnie zabronione oraz karane grzywną, jest szkodliwe dla środowiska i bardzo niebezpieczne. Zatruwa atmosferę przez co narażamy zdrowie własne i innych osób. Pożary traw są szkodliwe dla gleby, gdyż ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale również ją wyjaławia.
Statystyki potwierdzają, że przy tego rodzaju zdarzeniach giną ludzie, a społeczeństwo ponosi bardzo duże straty materialne w mieniu oraz uprawach. Ponadto informuje się, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione i usankcjonowane w unormowaniach prawnych m.in. w rozporządzeniu
o ochronie przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w § 40 ust. 1,2 i § 43, oraz innych tj. w ustawie o ochronie przyrody art. 124, i art. 131, w ustawie o lasach w art. 30 ust.3,4 czy w art. 82 § 3, 4, 5 kodeksu wykroczeń.
W okresie wiosennym ub. roku straż pożarna na Podkarpaciu gasiła ponad 1500 pożarów traw, nieużytków rolnych i lasów. W wyniku tych pożarów 1 osoba straciła życie, a 4 zostały ranne.
Apelujemy o rozsądek i zachowanie tak bardzo cennego dla nas wszystkich bezpieczeństwa powszechnego.
Kierownik BP ARiMR w Leżajsku i Komendant Powiatowy PSP w Leżajsku