W Zespole Szkół w Sarzynie od listopada 2012 roku realizowany jest projekt edukacyjny pt. „Lepszy start” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projektem objęci zostali uczniowie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki (45dziewczynek i 55 chłopców) w Sarzynie. Jego głównym celem jest podniesienie efektywności uczenia się i nauczania uczniów i uczennic.
Projekt poszerzył ofertę edukacyjną szkoły o dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z matematyki 270 godz., fizyki 180 godz., chemii, biologii 180 godz. oraz języka angielskiego 180 godz. Na zajęciach realizowane są treści równoległe zgodnych z w programach nauczania w poszczególnych klasach. Uczniowie sami wybrali sobie przedmioty na które chcą uczęszczać. Zajęcia odbywają się małych grupach 8 – 10 osobowych w wymiarze 2 godzin tygodniowo - z matematyki 3 godziny tygodniowo. Każdy uczeń otrzymał komplet materiałów dydaktycznych, tj. teczka, notatnik, długopisy, przybory kreślarskie.
W ramach projektu czynna jest również świetlica terapeutyczna od poniedziałku do piątku w godz. 15.30 – 19.30. Podczas zajęć świetlicowych zaspakajane są potrzeby rozwojowe młodzieży (aktywność ruchowa, gry i zabawy, zdobywania wiedzy, ekspresji, twórczości, aktywności społecznej). Na świetlicy dyżur pełni psycholog 2 godz. dziennie, który pomaga młodzieży rozwiązywać problemy okresu adolescencji oraz dokonuje obserwacji i diagnozy psychologicznej.
Młodzież w ramach projektu objęta została programem doradztwa zawodowego „Moja przyszłość – mój wybór”- zajęcia grupowe (8 godz. /grupa) oraz indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się ze specyfiką zawodów, rynkiem pracy, ścieżkami kariery, równością płci. Podczas indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym młodzież tworzy swój profil zawodowy. W ramach zajęć zostali zapraszani byli absolwenci naszej szkoły, którzy odnieśli sukces zawodowy i przedstawiali młodzieży specyfikę różnych zawodów min.: geodeta, lekarz, policjant, strażak, architekt, projektant, prawnik, leśniczy, mechanik samochodowy, ratownik medyczny, elektryk, laborant, farmaceuta, fryzjerka, kosmetyczka i inne.
Uczniowie mieli również możliwość poznania technik skutecznego uczenia się tj. „Gimnastyki mózgu” (8 godz./1gr), „Mapy myśli” (8 godz./1gr), „Mnemotechniki” (8 godz./1gr). W wyniku szkoleń uczniowie nabyli umiejętności uczenia się i jego planowania, wykorzystywania potencjału mózgu. W trakcie szkoleń uczniowie otrzymywali ciepły posiłek.
W ramach zajęć z fizyki i chemii uczniowie mieli zorganizowane dwa wyjazdy na Politechnikę Rzeszowską na pokazy. Celem pokazów jest popularyzacja fizyki i chemii oraz pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących eksperymentów. Pokazywane były eksperymenty trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu.
Do prowadzenia zajęć zostały zakupione gry dydaktyczne, programy multimedialne, zestawy laboratoryjne z chemii oraz zestawy doświadczalne do nauki fizyki, dygestorium, wizualizer, mikroskop z kamerą, 2 laptopy, pakiet filmów „Kalejdoskop zawodów” i inne pomoce, które pomagają nauczycielom uatrakcyjnić prowadzane zajęcia.
Projekt „Lepszy start” poszerzył ofertę edukacyjną szkoły, wpisując się w Strategię Rozwoju Społeczno – Gospodarczego M i G Nowa Sarzyna. Zajęcia cieszą się ogromny zainteresowaniem w śród uczniów. Udział w zajęciach pozwala młodzieży na wszechstronny rozwój co pozwoli w przyszłości na równy start w dalszych etapach edukacji z młodzieżą z większych miejscowości. Dyrekcja Zespołu Szkół w Sarzynie, jak również Rada Pedagogiczna są dumni, że dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego to właśnie w naszej szkole do końca lipca 2013 roku będzie można wspierać młodzież wsi Sarzyna zajęciami dydaktyczno – wychowawczymi.
Projekt mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Gminy Nowa Sarzyna, która zagwarantowała wkład własny.
Lucyna Paszek
Małgorzata Szymula