Obchody Dnia Samorządowca, które odbyły się 22 maja br. w auli Gimnazjum im. Jana Pawła II były szczególne, bowiem zbiegły się z 40. rocznicą nadania Nowej Sarzynie praw miejskich. Zebranych gości przywitał burmistrz Jerzy Paul, który podziękował wszystkim pracownikom i osobom przyczyniającym się do propagowania idei samorządności za troskę oraz pracę na rzecz rozwoju Gminy. Pracownikom Samorządowym – urzędnikom, radnym, pracownikom kultury, szkół, przedszkoli, pracownikom jednostek organizacyjnych życzę pomyślności i wytrwałości w reprezentowaniu interesów oraz potrzeb mieszkańców Gminy Nowa Sarzyna, a także satysfakcji z pracy na rzecz społeczności lokalnej. Pragnę Wam wszystkim serdecznie podziękować za trud i poświęcenie z jakim służycie naszemu społeczeństwu. To dzięki Wam budujemy społeczne zaufanie i z optymizmem patrzymy w przyszłość – powiedział burmistrz w swoim wystąpieniu. Następnie burmistrz i jego zastępcy wręczyli pamiątkowe dyplomy pracownikom Urzędu Miasta i Gminy, którzy zostali odznaczeni przez Prezydenta RP „Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę”. Medale przyznawane za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej otrzymali: Maria Balawejder-Śliwa, Elżbieta Dec, Zdzisław Goździewski, Aniela Kida, Stanisława Kulec, Jadwiga Leja-Szaluś, Ryszard Małek, Elżbieta Skiba, Maria Trestka i Danuta Wojnar.
Następnie samorządowcom gratulacje złożyli wicestarosta Marek Kogut, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Kurlej, sołtys Rudy Łańcuckiej Jan Padowski oraz Lucjusz Nadbereżny – przedstawiciel senator Janiny Sagatowskiej i Marta Stasiowska reprezentująca posła Stanisława Ożoga.
W dalszej części uroczystości, burmistrz uhonorował radnych, sołtysów i przewodniczących osiedli okolicznościowymi statuetkami - w dowód uznania za aktywną działalność na rzecz lokalnej społeczności.
Na zakończenie wręczono po raz pierwszy w historii nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna „Kwiat Azalii 2013”, które trafiły do osób wspierających rozwój i kreujących pozytywny wizerunek naszego samorządu. Nagrody honorowe za całokształt działalności na rzecz gminy otrzymali prezes PUKS „Arka” Łętownia Jan Sum oraz prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego „Majdaniarze” Roman Kostyra. Statuetkami w kategorii działalność społeczna uhonorowani zostali prezes Stowarzyszenia Integracja bez granic” Stanisław Paszek, prezes oddziału PTTK w Nowej Sarzynie Jerzy Charysz, wiceprezes Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate Dariusz Burda oraz związkowiec walczący o niepodległą Polskę, wieloletni wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, a obecnie naczelnik OSP w Tarnogórze Franciszek Jakubowski. W kategorii sport nagrodzono lekkoatletę Ryszarda Drypsa, zawodnika rugby na wózkach drużyny „Fying Wings” Rzeszów Pawła Szostaka, wicemistrza Europy w karate Macieja Jeziorowskiego oraz tenisistkę „Arki” Łętownia Anetę Kręcidło. „Kwiaty Azalii” w kategorii kultura otrzymali instruktor zespołu tańca ludowego „Azalia” w Woli Zarczyckiej Stanisław Florek oraz muzyk, pracownik fili Ośrodka Kultury w Łętowni Józef Pich.
Uroczystość uświetnili występami wokalnymi soliści i zespoły działające przy Ośrodku Kultury w Nowej Sarzynie oraz kapela ludowa „Folk Band” z Łętowni.
FOTOGALERIA Z WYDARZENIA - ZOBACZ TUTAJ
Dzień Samorządu Terytorialnego to święto ustanowione dla upamiętnienia daty pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin i miast, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Od dnia wejścia w życie ustawy samorządowej gminy nabyły osobowość prawną i pełną samodzielność. Dzięki tej reformie samorządy weszły w posiadanie mienia komunalnego i wyposażone zostały w dochody własne - dodatkowo uzupełnione subwencjami oraz dotacjami z budżetu państwa. Wiązało się to z przekazaniem gminom do realizacji wielu zadań, które dotychczas wykonywała administracja rządowa. Spore znaczenie dla dalszego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego miało wejście Polski do Unii Europejskiej. Przed gminami pojawiły się możliwości realizacji nowych inwestycji, które bez udziału środków zewnętrznych miały małe szanse na realizację. W Mieście i Gminie Nowa Sarzyna poprawiono infrastrukturę drogową, bazę sportową i oświatową, wyremontowano budynki użyteczności publicznej, zrealizowano wiele szkoleń, programów dożywiania oraz projektów aktywizujących osoby bezrobotne i zagrożone wykluczeniem społecznym. Z pomocy skorzystały także ośrodki działające na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych, a także instytucje publiczne i prywatne przedsiębiorstwa.